Industry links | Danish game productions | Contact | Latest threads |
Google Translate |

| Main forum | Site Content | Jobs | Showcase | Development | Offtopic |


| Event Calender |

Username:   Password:   Log me on automatically each visit  





Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Gave: lidt statistik for mobil-spils brugere i Skandinavien
PostPosted: 21 Oct 2010, 11:23 
Offline
Level 52 - Counterstrike terrorist

Joined: 14 Mar 2008, 16:34
Posts: 526
Location: CPH
Hejsa, tĂŠnkte at jeg lige ville delagtiggĂžre folk i et af resultaterne fra en stor omgang datamining vi lige har foretaget i PortaPlay.

Der har lÊnge verseret en teori om at "Usage of mobiles is done in unused timeslots". Dvs. typisk mens folk commuter (sidder i tog, venter pÄ bus etc.).
-den har bl.a. vÊret med til at forklare hvorfor TV pÄ mobilen har vÊret sÄ stor en succes i asien (store byer, hvor folk sidder lang tid i bus / tog / metro).

I Skandinavien og nord-europa bruger folk imidlertidigt mindre tid pÄ transport, hvorfor man har tvivlet lidt pÄ om man kunne overfÞre erfaringerne fra asien direkte. Man har bl.a. set at tv pÄ mobilen og andre ting, ikke rigtigt har slÄet an pÄ samme mÄde.

SÄ hvornÄr bruger de sÄ mobilen?
-ja her er hvornÄr de har brugt vores spil:

Image

Image

Resultaterne antyder at teorien mÄske stadigt holder, men at "unused timeslots" i Danmark overvejende er placeret eftermiddag / aften, modsat teorien om under commuting o.l.
Man kunne gÄ sÄ langt som at sige, at mÄlingerne vÊkker en mistanke om, at folk mest spiller pÄ mobilen, mens de venter pÄ aftensmad / et tv-program eller efter at deres computer skal vÊret slukket (bÞrn).


Dvs:
Hvis man planlÊgger PR for ens mobilspil i Skandinavien, sÄ er det mÄske en ide at fokusere pÄ "spalteplads" pÄ de medier, som bliver konsumeret om eftermiddagen.
-pÄ samme mÄde med evt. multiplayer features, hvor man skal tÊnke over hvornÄr folk faktisk spiller (eftermiddag / aften).


Noter for de fag-nĂžrdede:

Sampling type: Random (alle PortaPlay brugere, med ekstremer sorteret fra)
Sampling base: Skandinavien (SE, No og DK)
Sampling periode: 2008-2010 (alle dage, alle tidspunkter)


P.s. Ja, vi har data pÄ en masse andet, f.eks. alder, kÞn, postnummer, spiller-type, spil-genre etc. Og vi har ogsÄ lavet udtrÊk pÄ dem, de gemmes bare til folk der betaler :)

P.p.s. Nogen der ligger inde med andre brugs-statistikker?

_________________
Hans von Knut Skovfoged - Creative Dir.
PortaPlay - Interactive Entertainment and Learning


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gave: lidt statistik for mobil-spils brugere i Skandinavien
PostPosted: 21 Oct 2010, 12:26 
Offline
Level 30 - RoboCop
User avatar

Joined: 28 May 2008, 09:46
Posts: 302
Location: Copenhagen, Denmark
SpĂŠndende data!

Og som du meget rigtigt er inde pÄ, bÞr det jo vÊre med til at afgÞre i hvilke perioder man leaker link og nyheder (fx Facebook, Twitter, mv.)

Det kunne dog krÊve en ekstra sammenkÞrsel af hvilke medier der bruges hvornÄr, for at optimere en conversion rate.
Fx bruges netaviser meget i midddagspausen og det samme vist med Facebook.

Hvis folk bruger en af disse medier og ikke kan downloade til deres mobil 'med det samme' , kan det vÊre at man mister et par potentielle brugere i farten, da de 'kommer vÊk fra det' nÄr de fÞrst sidder med deres mobil device senere pÄ eftermiddagen og aftenen.


Thanks for sharing!

_________________

Jeppe Kilberg MĂžller
Producer, MovieStarPlanet
on Twitter
^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^
no 1337 - jst tpos


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.